top of page

Британська Рада в Україні та Міністерство освіти і науки України розробили Програму та уклали курс «Післядипломна педагогічна освіта вчителів іноземних мов» (2012). Програма містить Рамку безперервного професійного вдосконалення вчителів іноземних мов (далі Рамка), що описує професійну поведінку вчителів різних кваліфікаційних категорій.

Використання Рамки у процесі підвищення кваліфікації вчителів іноземних мов України продемонструвало потенціал для розширення її функцій та сфер застосування.

З метою використання Рамки для вчителів усіх предметів її укладачі удосконалили, доповнили документ та зробили його універсальним.

Рамка визначає підходи до створення стандартів вищої педагогічної освіти та напрями безперервного професійного розвитку вчителів. Вона є основою для розробки концепції педагогічної освіти, положень про атестацію та сертифікацію вчителів, положення про післядипломну педагогічну освіту та інших нормативно-правових документів.

Cover 2018.JPG

Рамка покликана полегшити роботу освітян у визначенні професійної майстерності вчителів, забезпечити прозорість та об’єктивність атестації, а також інших заходів, що стосуються діяльності педагогічних працівників, адміністрацій навчальних закладів, працівників органів управління освітою, методичних служб.

Рамка є орієнтиром для створення інноваційних моделей професійного розвитку вчителів. Вона визначає зміст професійної діяльності вчителів нової української школи та інтегрує підходи до оцінювання результатів їхньої роботи.

Характеристика, структура та зміст Рамки

Рамка є засобом усвідомлення професійної ролі вчителя як фасилітатора учіння, інструментом для вимірювання рівня фахової підготовки вчителів, а також путівником у плануванні подальшого удосконалення професійної компетентності.

Рамка пропонує дескриптори професійної діяльності вчителів різних кваліфікаційних категорій у таких сферах: «Планування уроків та курсів»; «Розуміння учнів»; «Організація уроку»; «Евалюація та оцінювання навчальних досягнень»; «Знання предмета»; «Керування власним професійним розвитком».

 

У межах кожної сфери діяльності до дескрипторів розроблені показники, які конкретизують, деталізують та засвідчують професійні знання, уміння та ставлення вчителів. Для кращого розуміння змісту дескриптора або показника Рамка вміщує довідник окремих понять з тлумаченнями до них.

Рамка має кумулятивний характер, що дає можливість відобразити процес накопичення професійних знань та умінь від категорії до категорії, а також оцінити досягнутий результат на певному етапі професійного розвитку. Професійна діяльність учителів аналізується за дескрипторами відповідної категорії та дескрипторами всіх попередніх категорій. Учителям вищої категорії, які мають звання «старший учитель» та «учитель-методист» відповідають дескриптори всіх категорій. Це досвідчені вчителі, які також можуть виконувати одну або декілька додаткових ролей, перелічених у Рамці.

Рамка є інструментом проектування безперервного самовдосконалення вчителів у міжатестаційний період. За допомогою переліку професійних умінь учителі оцінюють свій рівень, визначають сфери вдосконалення та планують конкретні шляхи свого розвитку.

Рамка є універсальною за своїм характером і може використовуватися вчителями усіх предметів.

Цільова аудиторія, функції Рамки
та рекомендації щодо її використання

Рамка розрахована на широке коло освітян – учителів всіх категорій, адміністрацій навчальних закладів, методистів, керівників органів управління освітою та всіх, хто долучається до процесу підготовки та професійного розвитку вчителів.

Професійна діяльність

 

Учителі використовують Рамку для:

  • рефлексії власної професійної діяльності;

  • визначення професійних потреб для вибору змісту, видів та форм післядипломної освіти;

  • планування власного професійного розвитку та здійснення самоосвітньої діяльності.

 

Для цього:

  1. Використовуючи дескриптори відповідної кваліфікаційної категорії, проаналізуйте свої професійні уміння у таких сферах діяльності: «Планування уроків та курсів»; «Розуміння учнів»; «Організація уроку»; «Евалюація та оцінювання навчальних досягнень»; «Знання предмета»; «Керування власним професійним розвитком».

  2. Проаналізуйте результати та визначте сфери, які варто розвивати (тобто Ваші відповіді: «потребую удосконалення», «не вмію/не застосовую»).

  3. За потреби, зверніться за допомогою до колег або адміністрації школи.

  4. Продумайте та складітть план дій щодо свого професійного розвитку.

  5. Якщо Ви бажаєте підвищити свою кваліфікаційну категорію, проаналізуйте свої уміння, користуючись дескрипторами наступної категорії.

  6. Складіть план дій відповідно до результатів аналізу.

 

Адміністрація навчального закладу використовує Рамку для:

  • моніторингу професійної діяльності вчителів та їхнього професійного розвитку;

  • надання рекомендацій вчителям щодо розробки, реалізації та удосконалення програми власного професійного розвитку;

  • підготовки та реалізації програми атестації вчителів.

 

Для цього:

  1. Використовуючи дескриптори відповідної кваліфікаційної категорії, проаналізуйте професійні уміння учителів у таких сферах діяльності: «Планування уроків та курсів»; «Розуміння учнів»; «Організація уроку»; «Евалюація та оцінювання навчальних досягнень»; «Знання предмета»; «Керування власним професійним розвитком».

  2. Проаналізуйте результати та визначте разом з учителями сфери, які варто розвивати (тобто відповіді учителя: «потребую удосконалення», «не вмію/не застосовую»).

  3. Надайте рекомендації учителям щодо плану їхнього професійного розвитку.

  4. Під час атестації проаналізуйте уміння учителів, використовуючи дескриптори відповідної кваліфікаційної категорії.

Професійна педагогічна підготовка

 

Рамка використовується вищими навчальними закладами для розробки:

  • навчальних планів і програм;

  • програм педагогічної практики студентів;

  • програм підсумкової атестації здобувачів вищої освіти з урахуванням складових професійної діяльності вчителя кваліфікаційної категорії «спеціаліст».

Професійна адаптація

 

Адміністрація загальноосвітнього навчального закладу використовує Рамку для забезпечення:

  • розробки програми наставництва з метою якісної адаптації молодого спеціаліста до професійної діяльності;

  • підтримки професійної діяльності молодого спеціаліста.

 

Молодий спеціаліст спільно з адміністрацією навчального закладу та наставником використовує Рамку для:

  • розробки дорожньої карти власного професійного розвитку на етапі адаптації до професійної діяльності;

  • самооцінки професійних умінь у таких сферах діяльності: «Планування уроків та курсів»; «Розуміння учнів»; «Організація уроку»; «Евалюація та оцінювання навчальних досягнень»; «Знання предмета»; «Керування власним професійним розвитком».

Атестація

 

Атестаційні комісії використовують Рамку для:

  • визначення відповідності професійної діяльності вчителів дескрипторам кваліфікаційної категорії;

  • забезпечення відкритості та прозорості здійснення процедури атестації;

  • надання рекомендацій вчителям щодо їхнього подальшого професійного розвитку.

Професійний розвиток

 

Заклади післядипломної педагогічної освіти використовують Рамку для:

  • розробки та реалізації програм і планів підвищення кваліфікації вчителів;

  • добору змісту, форм та методів підвищення кваліфікації вчителів;

  • підготовки матеріалів фахових конкурсів серед вчителів;

  • розробки науково-методичних рекомендацій;

  • науково-методичного супроводу професійної діяльності вчителів.

bottom of page