top of page

Рамка має кумулятивний характер, що дає можливість відобразити процес накопичення професійних знань та умінь від категорії до категорії, а також оцінити досягнутий результат на певному етапі професійного розвитку. Професійна діяльність учителів аналізується за дескрипторами відповідної категорії та дескрипторами всіх попередніх категорій. Учителям вищої категорії, які мають звання «старший учитель» та «учитель-методист» відповідають дескриптори всіх категорій. Це досвідчені вчителі, які також можуть виконувати одну або декілька додаткових ролей, перелічених у Рамці.

Робоча версія Рамки

для вчителів усіх навчальних предметів

для адміністрації навчальних закладів та атестаційних комісій

Спостереження за ходом уроку

 

Однією із складових визначення рівня професійної майстерності вчителя є спостереження за ходом уроку з подальшим обговоренням та аналізом. Ці процеси сприяють осмисленню вчителем своєї ролі на уроці, сильних сторін та тих, які потребують удосконалення. Розуміння дескрипторів та показників фахової діяльності вчителя зумовлює прийняття обґрунтованих рішень щодо кваліфікаційної категорії вчителя. Аналіз уроку виконуватиме функцію професійної допомоги вчителю у його/її подальшому розвитку.

Запропонована схема спостереження за ходом уроку є орієнтовною.

Аналіз плану уроку

 

Аналіз плану уроку здійснюється з метою цілісної оцінки якості уроку та передбачає розгляд змісту плану-конспекту уроку, самоаналіз уроку і співбесіду з учителем. План уроку розробляється вчителем у довільній формі, проте існують загальні компоненти, які є обов'язковими і не залежать від специфіки предмета. Це, насамперед, відповідність конкретного уроку основним вимогам, які обумовлені цілями, змістом і технологіями навчання. Реалізація вчителем саме цих вимог повинна стати об'єктом загального аналізу плану уроку.

До таких вимог відносяться:

  • цілеспрямованість уроку;

  • структурна цілісність і змістовність уроку;

  • зворотний зв’язок та оцінювання.

Професійна рефлексія вчителів

 

Рефлексія є невід’ємним і найважливішим компонентом професійного розвитку вчителів. Це інтегральне особистісне утворення, що забезпечує:

  • процеси самопізнання, самооцінки, самоінтерпретації, самоаналізу власних знань, поведінки та переживань у контексті педагогічної діяльності;

  • усвідомлення того, як його сприймають та оцінюють інші суб’єкти навчально-виховного процесу;

  • розв’язання професійних суперечностей через їх усвідомлення, осмислення й переосмислення;

  • вибір та оцінку адекватної стратегії професійної діяльності.

bottom of page